Höjd 28 cm, fotens diameter 18,5 cm. Vikt 1374 g.
Undertill graverad: "Professor Rolf Witting 30.IX.1939 Hufvudstadsbladets Förlags- & Tryckeri AB".
Finska kontrollstämplar Helsingfors 1939.
Något åldersrelaterat slitage.
Rolf Wittings släkt.
Gåva till 50-års dagen av Hufvudstadsbladets Förlags-& Tryckeri A.B. vars styrelsemedlem Witting var under åren 1929 - 1938.
Prof. Rolf Witting, vetenskapsman och politiker, var bl a direktör för Havsforskningsinstitutet, chef för Helsingfors Aktiebank och minister i fyra regeringar.