Riklig dekor med blad- och snäckmotiv, uppåtsvängda hänklar med akantusblad. Snäckformade, genombrutna fötter.
Längd 53 cm, bredd 25 cm, höjd inkl hänklar 19 cm. Vikt ca 1980 g.
Stämpelmärkt Agma samt "376MI" för Mazzucato.
Finsk kontrollstämpel av Finlands Guldsmeds ab, Åbo.
Åldersrelaterat ytslitage, bottnens insidan med repor.