ANTTI SALMENLINNA, BYRÅ, "Nr 1", Asko, Lahtis 1930-tal.
Polerad flambjörk med svärtade detaljer. Fem draglådor med dragknoppar i trä och mässing. Bär tillverkarens stämpel.
Bredd 81 cm, djup 44 cm, höjd 80 cm.
Slitage och fläckar. Invändigt en smärre spricka. Nyckel saknas.