OLAVI HÄNNINEN, fåtöljer, ett par, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 71 cm. Sitthöjd 42 cm. Total höjd 77 cm.
Ställvis omfattande slitage. Originalstoppning med senare klädsel. Lukt.