Ram i patinerad mässing. Glaskupan invändigt med frostat glas. Diameter 39 cm. Höjd ca 12 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador på innerkanten på glaset. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Munksnäs Pensionat stod klar år 1918 på Holländarvägen 11, Helsingfors. Byggnaden och dess inredning var ritad av arkitekt Eliel Saarinen. Huset fungerade som pensionat fram till år 1923. Byggnaden är ett av de sista projekten av Saarinen i Finland.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Munksn%C3%A4s_pensionat
Journalen "Naisen ääni", sidorna 43-46, 15.2 1919.