CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, vitrin, "Näyttely-vitriini" tillverkare Huonekalu Mikko Nupponen Oy, 1950-tal.
Glasskåp med dubbla dörrar och hyllinredning. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 82 cm, djup 30 cm, höjd 130 cm.
Ställvis slitage. Repor. Enstaka nagg på glasdörrarna.