CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, hylla,"Välipala" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Teak- samt mahognyfanerade skivor på tre svart målade, triangelformade benställ samt fack. Vita hyllplan med fack. Bär tillverkarens stämpel. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. Längd 405 cm. Bredd 48 cm. Höjd 202 cm.
Åldersrelaterat slitage och defekter. Två hyllor och ett fack senare. Transporteras nedmonterad.