JORMA HAUTALA, "MÅLNING II"
Sign. 1972-85. Olja på duk 160x160 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Köpt direkt av konstnären.
"Konstruktivism" Moderna Museet 1.8.-1.9. 1974, Amos Andersson 20.9.-27.10 1974,
Finska konstnärernas 77. utställning, Helsingfors konsthall 1972.
Utställningspublikation "Konstruktivism 1974", Saariston Kirjapaino 1974. Illustrerad på sidan 41.
Statens konstpris 1972.