Tvådelat. Fanerat med olika träslag, riklig dekor av intarsia, s.k. bloemen marqueterie. Överdel med uppsvängt krön och vitrindörrar. Nedtill med skrivskiva samt lådor. Bredd 133 cm. Djup 67 cm. Höjd ca 250 cm.
Renoverat och kompletterat med senare delar. Skador och lagningar. Torrsprickor. Ställvis blekt. Lösa delar medföljer.