Brunmålad metall, matterat glas. Koppargaller och cylinder. Bär tillverkarens stämpel. Storlek 24x24 cm, höjd 23 cm.
Sedvanligt slitage, enstaka repor. Senare glas. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.
Kymen Lukkos fastighet i Kouvola, Finland. Företaget Tehdaspuus utrymmen.