VOITTO HAAPALAINEN, soffbord, "Prisma" för Tehokaluste Oy 1972.
Mahogny fanerad skiva på metallfot. Diameter 74 cm. Höjd 42 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
Soffbordet har tillhört originalinredningen på Hotell Hesperia i Helsingfors. Byggnaden är ritad av arkitekt Pauli Lehtinen år 1972.