CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, Matbord, "Näyttely Senior", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Ekstomme med svart målad yta.. Utdragbart bord. Illäggsskiva à 62 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 247 cm.
Åldersrelaterat slitage. Mindre repor på ytan.