CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtöljer, ett par, "Lehti", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad tygklädsel med knappar, metallben. Bredd ca 60 cm, sitthöjd ca 39 cm, totalhöjd 77 cm.
Åldersrelaterat slitage.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.