OLAVI HÄNNINEN, SOFFGRUPP, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal.
Mahogny stomme, armstöd med tvinnad läder.
Soffa, längd 163 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 74 cm.
Fåtölj, bredd 70 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 74 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Andra fåtöljen med annan klädsel.