HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Røjle, Danmark, 1950-tal.
Teak, runt, delbart bord med inpassad fällbar iläggsskiva, trebenta stolar med stoppad sits klädd i tyg, inpassade i bordssargen. Brännstämplade. Bordets diameter 106 cm. Höjd 74 cm. Total längd 156 cm. Sitthöjd 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Enstaka fläckar på sitsarna.