OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
Sign. 1974. Akvarell 56 x 64 cm.
Ej examinerad ur ram.
"Olli Lyytikäinen, retrospektiv", Salo konstmuseum 2014.
"Olli Lyytikäinen", Nordiska Akvarellmuseet, 2014.
"Orientens lockelse", Tikanojas konsthem, Vasa. 2005, Salon taidemuseo 2005.
"Olli Lyytikäinen", Kiasma 2000.
Amos Andersons konstmuseum: Fyrfärgad dröm, bild på sidan 88.