ILMARI TAPIOVAARA, fåtölj, 'Marski', Asko/Sarvis Oy, tidigt 1960-tal.
Klädd, gjuten plast, träben med mässingsbeslag. Bredd 77 cm. Sitthöjd 41 cm. Total höjd 69 cm.
Renoverad. Senare klädsel och bultar och brickor. Lackade ben.
Hotell Marski, Mannerheimvägen 10 Helsingfors, Finland.
Tapiovaara, Pekka Korvenmaa, Santa&Cole. Sida 156-157.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer