Mässingfäste med träkavel och Nikolai II:s monogram. Klingan med tillverkarens märke (Zlatoust) och Nikolai II:s monogram samt kejserliga dubbelörnen. Läderklädd balja med mässingsbeslag. Portopé. Längd 93 cm, klingan 78 cm.
Ställvis slitage. Klingan slipad och med smärre nagg.