Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

289 föremål
106. Björn Weckström, COLLIER, "Tenochtitlan", 14K guld. Lapponia 1984.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
107. Liisa Vitali, ÖRHÄNGEN, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
111. SEPPO TAMMINEN, HALSSMYCKE, mässing, 1970-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
116. Björn Weckström, ARMBAND, "Carrara", 14K guld. Lapponia 1981.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
118. Liisa Vitali, RING, 14K guld. Kultakeskus 1971.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
119. Björn Weckström, ARMBAND, silver. Lapponia 1971.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
122. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1981.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
123. Saara Hopea, HALSSMYCKE, silver. Ossian Hopea, Borgå 1978.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
136. Tapio Wirkkala, HÄNGE, "Silvermåne", silver. Kultakeskus, 1971.
Klubbat pris
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
138. Nanny Still, HÄNGE, titan, silver. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris
260 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
139. Bertel Gardberg, ARMBAND, silver. Ekenäs 1974.
Klubbat pris
350 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
141. GÖRAN HONGELL, SKÅL, Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
600 - 800 EUR
145. Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
150. Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
152. Gunnel Nyman, GLASSERVIS.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
159. Timo Sarpaneva, signerad Timo Sarpaneva-Iittala -55.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
161. Tapio Wirkkala, KONSTGLAS, signerad Tapio Wirkkala 3860.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
164. Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad  Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
182. Gunnel Nyman, Skål, Riihimäen Lasi Oy, 1938.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
184. Gunnel Nyman, Vas, signerad G. Nyman.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
186. Kaj Franck, Flaska, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
190. Timo Sarpaneva, Konstglas, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -55.
Klubbat pris
10 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
194. Alvar Aalto, Vas, 3031, Iittala 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
196. Rut Bryk, Relief, stengods signerad BRYK.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
197. Michael Schilkin, LODJUR.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
198. Toini Muona, Kruka, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
200. Toini Muona, Vas, keramik, signed TM.
Klubbat pris
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
203. Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
204. Toini Muona, FAT, stengods, signeerad TM 1961, Arabia.
Klubbat pris
650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
205. Toini Muona, VAS, stengods, signerad TM, Arabia.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

435. Georg Jensen, bordslampa, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, designnr 79.
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
240 000 SEK