Brickbord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal.
Målad massiv björk samt björkfaner. Löstagbar bricka med underliggande hylla. Metall trissor. Bär tillverkarens etikett. Längd 74 cm. Djup 43 cm. Höjd 58 cm.
Gummidäck saknas.
Ej Gunnel Nymans formgivning.
Gunnel Nyman.