CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, Matbord, "Näyttely Senior", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Utdragbart bord. Illäggsskiva à 63 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 248 cm.
Ställvis slitage. Betsad.
Formgiven 1955.