Glasskulptur, signerad och daterad. Tillverkad på Notsjö Glasbruk 1970. Med dedication.
Flerfärgat glas. Längd 35 cm.
"Made in Finland by an american for my friends - piece Lipofsky 12.30 1970".
Gåva av Marvin Lipofsky till Zoltan Popovits 30.12 1970.