Gul och röd sammet över metallpanel, mässingbeslag i form av halvmåne och fjäll samt Alexander II:s monogram i förgylld mässing. De mindre med gul och röd sammet och tygband över rektangulär kartongpanel med rundad kant. Med Alexander II:s monogram, det ena bytt senare. Längd 13,5 cm och 10 cm.
Smärre slitage. Liten buckla. Ett monogram bytt.
Эполеты, 2 пары, для рядовых. Красный желтый бархат на металле, монограмма Александра II. Длина 13,5 см и 10 см