KLOCKSTÄLL, förgylld brons och malakit, Ryssland, 1800-talets första hälft.
Balusterformad kolonn i förgylld brons på malakitbas. På toppen av kolonnen en glob och en örn med en lagerkrans i sin näbb. På framsidan av basen en porträttrelief av kejsar Alexander I. Höjd 21 cm.
Smärre skador i malakiten.
Klubbat pris
2 900
32 828
2 990
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (13 bud)
9
14 maj 2018 18:49
2 900 EUR
Detta bud har lagts av budgivare nr: 9
8
14 maj 2018 18:49
2 800 EUR
Detta bud har lagts av budgivare nr: 8
9
14 maj 2018 18:48
2 700 EUR
8
14 maj 2018 18:48
2 600 EUR