Valnötsstock med räfflat grepp och delvis graverade stålbeslag. Oktagonal och rund pipa med tillverkarstämplar och förgyllningar samt texten "D Herrad S". Låsblecket med gravering "Zuluaga". Förgylld krutpanna i form av mytologiskt djur. Bälteskrok. Laddstock i trä med ändan av horn. Längd 36 cm, pipan 20,5 cm
Smärre, åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestade.