Mahognyfanerad med mässingsbeslag och mässingslister. Skiva av grön kolmårdsmarmor. Signerad ASL och med Stockholms hallstämpel 1783. Skivans märkt på undre sidan med rödkrita Otydlig text och No 4. Höjd 125 cm, bred 92 cm, djup 47 cm.
Skador, lös drag knopp, skivans gångjärn sönder.