Ryggkrön med skuren dekor, armstöd med avslutande delfiner, fast stoppad klädsel. Bredd 60 cm, sitthöjd ca 52 cm, total höjd 93 cm.
Renoverade och kompletterade. Ställvis fanerskador.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.