Kannan Adolf Speer, gräddnäcka Carl Magnus Ståhle, sockerskål Carl Siewers. Nyrokoko, ciselerad dekor av vinrankor. Kannan med monogramgravering och beninlägg i handtag. Insidan förgyllda. Höjd 14 cm, 10 cm och 9 cm. Vikt ca 1065 g.
Åldersrelaterat slitage. Förgyllningen sliten.