Vit justerbar akryl skärm. Längd 50 cm. Höjd 30 cm. Bredd 38 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken. Litet hål. Ej funktionstestad.
Inköpt på Funktio Inredningsaffär i Helsingfors, i slutet av 1960-talet.
Likadan Superstudios Gherpe lampan är en del av den permanenta design samlingen på Museum of Modern Art i New York.