CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Hiort Tuote Puunveisto, 1940-talets mitt.
Fast stoppad klädsel, rygg med knappar. Nackkudde och lackade ben. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 71 cm. Sitthöjd ca 40 cm. Total höjd 104 cm.
Tidsrelaterat slitage. Senare klädsel.