CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, FÅTÖLJER, ett par, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Stomme av ek, läderklädda armlän, plymåer.
Bredd 65 cm. Sitthöjd 39 cm. Total höjd 70 cm.
Sedvanligt bruksslitage. Smärre slitage på armlänen.