CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj samt fotpall, "Caravelle", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal
Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel i läder. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm. Köpkvittot från 1960 medföljer.
Bruksslitage. Ställvis större mörka fläckar.