JUKKA KORPIHETE, bordslampa, prototyp, "Fredrikas Dröm", KJM-Tuote, 2000-tal.
Vit metall fot. Porslinsskärmen med underliggande reflektor i frostat glas. Höjd 26 cm.
Obetydligt ytslitage.
Modellen vann II-pris på Wetterhoffs 130-års jubileumstävling år 2015.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.