DOMENICO ROBUSTI TINTORETTO, PORTRÄTT AV PROKURATORN MICHELE PRIULI.
Märkt "Michael Priolus D.M. Procurator". Olja på duk, 127,5 x 109 cm.
Uppfodrad duk.
Michele Priuli (1565-1637) kom från en välbärgad venetiansk familj med möjliga rötter i den ungerska adeln.
Priuli var prokurator för San Marco i Venedig under 1600-talet. Han är omnämnd i texter av bland annat Francesco Verdizotti, De' Fatti Veneti (1644) och Giovanni Maria Vanti, Oracolo per la creatione del serenissimo prencipe di Venetia Antonio Priuli (1618).