ADOLF IWANOWITSCH FESSLER, Efter Aivazovsky, RODDBÅT KOMMER MOT STRANDEN.
Sign. a tergo "Machte Aivazovsky par A. Fessler". Olja på duk, 94x125 cm.
Bavarian Adolf Fessler var elev till Ivan Aivazovsky, och studerade också i Moskvas skola till måleri, skulptur och arkitektur.