Sabelformade ben med fast stoppad sits. Storlek 135x51 cm.
Fanerskador.
NIKOLAI PALATSET, ST:PETERSBURG
Palatset byggdes av Nikolai I åt hans tredje son Nikolai 1861. Efter revolutionen nationaliserades palatset och övertogs av Arbetarnas förbund och kallades Arbetarnas palats.