Fanerad med masurbjörk, bronsbeslag. Bredd 96 cm, Djup 49 cm, Höjd 231 cm.
Avkortad Fanerskador.
NIKOLAI PALATSET, ST:PETERSBURG
Palatset byggdes av Nikolai I åt hans tredje son Nikolaj Nikolajevits (1831-1891) år 1861. Efter revolutionen nationaliserades palatset och övertogs av Arbetarnas förbund och kallades Arbetarnas palats.