MATILDA ROTKIRCH, PORTRÄTTER AV KONSTNÄRENS FÖRÄLDRAR KARL FREDRIK OCH AUGUSTA ROTKIRCH (f. Aminoff).
Ej signerade. Olja på duk, 25x21 cm.
Friherre Karl (Carl) Fredrik Rotkirch, född i Borgå, agerade som finsk statsman under den svenska styrelsen och under den ryska tiden. Han deltog bland annat i kung Gustav IV Adolfs besök i Finland och senare även i Borgå lantdag. Rotkirch utsågs år 1817 till president för Vasa hovrätt.