VÄINÖ HÄMÄLÄINEN, KONSTNÄRENS FRU.
Signerad. Olja på duk, 52x63 cm.
Halosenniemi 2005-2006, Lahtis konstmuseum 2006.
Väinö Hämäläinen träffade sin blivande fru Helmi Mäkinen (1878-1965) när han var på besök hos sin studiekamrat, Helmis bror, i Myllykylä. Helmis syster Maija gifte sig senare med konstnären Pekka Halonen och svågrarna trivdes bra tillsammans.