Förgylld och patinerad brons, för fyra ljus. Höjd 93 cm.
Slitage.
Beställda till inredingen av Presidentens slott för Finlands blivande kung Friedrich Karl. Inredningen såldes sedermera av Stockmann.
Riddarhuset 2017.