CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Hiort Tuote Puunveisto, 1950-tal.
Fast stoppad klädsel, djuphäftad rygg. Lackade ben. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 67 cm, sitthöjd 35 cm, total höjd 102 cm.
Sedvanligt slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.