KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Mässing. Bär tillverkarens etikett. Höjd 155 cm. Diameter 37 cm.
Ställvis omfattande slitage och intryckningsskador. Skärmen lös. Ej funktionstestad.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.