Mahogny faner med intarsiadekor samt svarvade detaljer och ben. Brun läderklädsel.
Soffa. Total längd 207 cm, djup 68 cm, total höjd 79 cm.
Bord. Längd 100 cm, bredd 67 cm, höjd 76 cm.
Stol. Bredd 51 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 106 cm.
Åldersrelaterat slitage och ytskador. Senare klädsel.
Försäkringsbolaget Suomi på Lönnrotsgatan 5 i Helsingfors. Byggnaden är planerad av Armas Lindgren och Onni Tarjanne, 1911.
http://www.suomitalo.fi/en/lonkka.php
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.