CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, hylla "Välipala", HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960/1970-tal.
Teakfanerad bänk med svarta ben samt tidningshylla. Vita hyllplan med fack. Bär tillverkarens stämpel. Hyllan består av modifierbara hyllsystem. Bredd 206 cm, djup 48 cm, höjd 170 cm.
Ställvis slitage och repor. Sågmärke på skivan.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.