CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, kärlskåp, "Näyttely-astiakaappi" HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1900-talets mitt.
Teakfaner. Skjutdörrar med bakomliggande hyll- samt fackinredning. Längd 170 cm, djup 42 cm, höjd 130 cm.
Ställvis slitage och märken.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.