CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj samt fotpall, "Caravelle", tillverkare Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Stomme i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel. Bredd 85 cm, sitthöjd ca 37 cm, total höjd 95 cm. Fotpall, 47x47 cm, höjd 37 cm.
Ställvis omfattande slitage och skador på klädseln.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.