Invändigt förgylld. Insidan med senare stämplar av C.A.Hård, Brahestad 1829. Storlek 5x6,5 cm. höjd 2 cm. Vikt 89 g.
Slitage. Locket går ej fast.
Tyra Borg
Tyra Borg: Guld och silversmeder i Finland 1373-1873, avbildad fig 80 samt omnämnd på sida 153.