ELIEL SAARINEN, STOLAR, 6+2 ST, OCH MATBORD.
Eliel Saarinen designade matsalsmöblemanget år 1928. för Pojkskolan i Cranbrook,
Delvis massiv ek, betslackade och med grön alcantara. Bordet 90 x 207 cm, stolarnas höjd ca 112 cm.
Smärre slitage.
Formgiven 1928. Stolarna med grön alcantara. Ej numrerade.