Mahognyfanerat fodral med rektangulär glasdörr och nyckelskylt i ben. Urtavlan i försilvrad mässing och bär signering J. E Ahlstrand, Tavastehus. Höjd 143 cm, bredd 41 cm, djup 25 cm. Nyckel finns.
Slitage och skador. Lösa delar. Ej genomgången. Ej funktionstestad.
Johan Eskil Ahlstrand, 1832-1879.