PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER"
Sign. Olja på kartong 59,5x72,5 cm.
Utförd 2012.
Per Stenius, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Fria konstskolan samt på resor till bland annat Sydeuropa och Indien. Stenius målningar är ofta abstrakta med drag av kubism. Motiven föreställer ofta gatuvyer med figurer och landskap, utförda i en nyanserat men dämpat spektrum.